Woda – źródło życia

0 223

Woda jest niezbędna do życia, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Wydaje się, że to zwyczajna substancja, jednak bez niej nie potrafilibyśmy funkcjonować. Niestety większość z nas pije jej za mało. Dlaczego tak bardzo potrzebujemy wody?

Nasz organizm składa się z 60-70 procent wody. Natomiast nasz mózg ma jej ponad 80 procent. We krwi jest aż 86 procent wody, a w sokach żołądkowych znajduje się jej około 97 procent!

Ile wody pić?

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać 1 ml wody na 1 kcal spożytego pokarmu, ewentualnie 30 ml na 1 kg masy ciała. Zatem wychodzi to około 1,5-3,5 litrów dziennie. Należy jednak pamiętać, że im więcej mamy aktywności fizycznej, wtedy trzeba pić tej wody o wiele więcej. Tak samo jest w przypadku, gdy na zewnątrz temperatura jest dość wysoka.

Skutki niedoboru wody w organizmie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że picie małej ilości wody prowadzi do takich chorób jak nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, zaparcia, nadwaga, depresja i alergie. Ponadto również zmęczenie może być przyczyną złego nawodnienia naszego organizmu. Jeśli mamy problem z zaparciami, a nasza dieta jest bogata w błonnik, to najprawdopodobniej nasz organizm jest źle nawodniony. Kolejnym pozytywny apektem jest to, że picie dużej ilości wody zmniejsza ból stawów. Jeżeli chcemy schudnąć, na pewno pomoże nam przy tym procesie dobre nawodnienie organizmu. Ponadto jeżeli nasza skóra jest przesuszona, smarowanie jej różnymi kremami nie pomoże nam zbytnio, po prostu warto zacząć nawadniać ją od środka.

Odwodnienie

Należy pamiętać, że jeżeli spożywamy mało płynów, nasz organizm może się po prostu odwodnić. Jak rozpoznać odwodnienie:

  • lekkie (wzmożone pragnienie, bóle i zawroty głowy, osłabienie),
  • umiarkowane (suchość w ustach, przyspieszone bicie serca, ospałość, mniejsze wydalanie moczu),
  • ostre (skrajne pragnienie, szybki oddech, zmiana stanu psychicznego).

Przyczyny:

  • biegunka i wymioty,
  • wysoka gorączka,
  • przyjmowanie zbyt małej ilości płynów,
  • spożywanie zbyt dużej ilości soli i środków o działaniu odwadniającym,
  • długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny.

Dlaczego warto pić wodę?

Po pierwsze picie wody zapobiega i koi zgagę. Warto zapamiętać, że zgaga jest oznaką niedoboru wody. Często próbujemy pozbyć się jej różnymi lekami, jednak wystarczy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wody. Po drugie spożywanie dużych ilości wody zapobiega chorobie niedokrwiennej serca. Jeżeli mamy problemy z astmą, picie wody pomaga przy tej chorobie. Po prostu wystarczająca ilość wody może powstrzymać ataki astmy. Picie wody zapobiega także migrenie, która może być oznaką odwodnienia mózgu oraz oczy. Ponadto woda zapobiega nadciśnieniu krwi. Jeśli organizmowi brakuje wody, a ciałka krwi oraz komórki nie są odpowiednio zaopatrywane w wodę i składniki odżywcze dochodzi do nadciśnienia. Prawidłowe ilości wody normalizują ciśnienie krwi. Na pewno zaciekawi to osoby, które mają problemy z cholesterolem. Picie wody obniża poziom cholesterolu. Woda pomaga zlikwidować różne dolegliwości, dlatego warto zacząć pić już ją od dziś!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.