Ekologiczny dom – jak oszczędzać i jednocześnie chronić środowisko

0 296

Jak łatwo można chronić środowisko? Wystarczy mała zmiana codziennych domowych nawyków, aby żyć ekologicznie przy okazji wydając mniej pieniędzy.

Ekologia to obecnie nie tylko nauka, ale przede wszystkim sposób na życie. Coraz więcej osób skłania się ku ekologicznym zasadom prowadzenia domu. Nie musimy od razu przeprowadzać się do glinianej chatki i żyć jak pustelnicy, żeby zacząć dbać o środowisko i swoje zdrowie. Ekologiczny styl życia to tak naprawdę wprowadzenie kilku innowacji i nawyków. Od czego zacząć?

Oszczędzanie zużycia, czyli zadbajmy o swoje rachunki

Na początek należy przyjrzeć się swoim nawykom związanym z zużyciem wody czy energii. Codzienne kąpiele generują wysokie rachunki za wodę oraz są również zwykłym marnotrawstwem. Warto zastanowić się nad częstym braniem prysznicu zamiast długich kąpieli w wannie pełnej wody. Podobnie jest z praniem. Najbardziej ekologiczne i oszczędne jest pranie, kiedy bęben pralki jest w większości zapełniony. Gdy mamy do prania tylko kilka rzeczy warto zrobić to ręcznie. Przy braku zmywarki naczynia równie dokładnie można pozmywać w misce z wodą zamiast pod ciągłym strumieniem bieżącej wody.

Oszczędzanie energii to przede wszystkim wyrobienie w sobie kilku prostych nawyków, które w szybkim czasie wejdą w krew i przełożą się i na oszczędność i na ekologię:

 • wyłączaj światło w pustych pomieszczeniach
 • wyciągaj z kontaktu ładowarki (w stanie spoczynku również pobierają energię, w szczególności te ze świecącymi diodami)
 • wyłączaj nieużywane urządzenia – może słuchanie radia grające w sąsiednim pokoju jest czasem sensowne to już na pewno nie oglądanie telewizji przez ścianę. Komputer w trybie czuwania również warto wyłączyć, kiedy z niego nie korzystamy
 • nastawione na maksymalną temperaturę grzejniki przy otwartych oknach to niemal zbrodnia

Korzystajmy z tego co mamy

Podstawą oszczędzania i ograniczania produkcji śmieci jest wykorzystywanie rzeczy, które już mamy zamiast je wyrzucać.

 • Przestań kupować przy każdym zakupach fioliówkę. Zawsze miej w torebce materiałową torbę na zakupy – jest wielokrotnego użytku, w dodatku jest bardziej stylowa niż foliówka. Jeśli musisz na zakupach zapakować w coś pieczywo czy owoce, wybieraj papierowe torby. Jeśli masz już w domu jakieś foliówki użyj ich jako worka na śmieci.
 • Zamiast kupować szmatki do czyszczenia powierzchni zrób je ze starych, zniszczonych ubrań. Ubrania, w których już nie chodzisz, a są jeszcze w dobrym stanie możesz sprzedać lub oddać potrzebującym
 • Nie kupuj wody butelkowanej – w większości polskich miast kranówka naprawdę jest zdatna do picia! Jeśli nie jesteś do tego przekonana, możesz zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący wodę
 • Do bieżących notatek używaj niepotrzebnych kartek, które są już zadrukowane z jednej strony
 • Zainteresuj się ruchem DIY – z wielu rzeczy, które masz już w domu można wyczarować coś nowego!

Ekologiczne sprzątanie

Na zewnątrz, szczególnie w większych miastach, podtruwa nas smog i spaliny, a dodatkowo w domu sami trujemy się chemią używaną do sprzątania. Warto zdać sobie sprawę, że samodzielne przygotowanie ekologicznych środków czystości to nic trudnego. Przekładają się one na nasze lepsze zdrowie, większe oszczędności, a efekt czystości jest ten sam albo nawet lepszy.

Soda oczyszczona – ma wiele zastosowań w sprzątaniu domu, wystarczy zmieszać ją z wodą, aby uzyskać papkę:

 • czyści przypalone garnki
 • czyści nawet delikatne powierzchnie jak kuchenkę niepowodując zadrapań
 • usuwa kamień z kabiny prysznicowe
 • służy jak proszek do odświeżania dywanów – suchą sodę należy rozsypać na dywanie, wetrzeć, a po chwili odkurzyć

Woda z octem to środek idealny – zabija wszelkiego rodzaju zarazki i bakterii. Jest w stanie unieszkodliwić nawet pleśń i grzyby. W dodatku nie pozostawia smug. Nadaje się do:

 • czyszczenia toalet
 • zmywania naczyń – wystarczy dodać sok z cytryny
 • mycia okien – można wymieszać go z niewielką ilością czystego alkoholu
 • mycia podłóg i kafelków
 • czyszczenia ekspresu do kawy i kuchenki mikrofalowej – w obu przypadkach zagotować wodę z odrobina octu i a potem wyczyścić (ekspres należy jeszcze dwukrotnie uruchomić z samą wodą, aby pozbyć się zapachu octu)

Wprowadź do życia twojej rodziny i waszego domu kilka tych nawyków. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a zmiany w środowisku, waszym zdrowiu i rachunkach będą znaczące.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.