Ćwiczenia na płaski brzuch

0 392

Lato zbliża się wielkimi krokami, sezon na stroje kąpielowe również. Patrzysz w lustro i nie bardzo jesteś zadowolona ze swojej figury? Jeszcze jest czas! Poznaj niezawodne ćwiczenia na płaski brzuch, a potem ciesz się nieskazitelną figurą.


Aby mieć płaski brzuch, ćwiczenia należy wykonywać codziennie. Nie zajmuje to dużo czasu, maksymalnie 30 minut. Tak naprawdę wszystko zależy od nas i od tego ile wolnego czasu poświęcimy na to, by cieszyć się piękną figurą.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie brzucha?

Po pierwsze sprawne i dobrze rozwinięte mięśnie brzucha zapobiegają uszkodzeniom krążka międzykręgowego podczas zginania i dźwigania. Gdy nasze mięśnie są osłabione, niestety zostaje ograniczony ruch kręgosłupa. Właśnie wtedy może pojawić się ból krzyża lub zniekształcenie naturalnych krzywizn kręgosłupa, co w niektórych przypadkach prowadzi do jego uszkodzenia.

Ponadto płaski brzuch nie tylko dobrze się prezentuje, ale również chroni nas przed nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Nadwaga negatywnie wpływa na cały kręgosłup jak i na nasz organizm. Jeśli tkanka tłuszczowa rozłożona jest równomiernie, obciążone są wszystkie kręgi i tarcze międzykręgowe. W konsekwencji dochodzi do ich przedwczesnego ścierania się, co może objawiać się silnym bólem i obrzękami stawów.

Co więcej, silne i dobrze zbudowane mięśnie brzucha i pleców chronią nas podczas nagłych niespodziewanych zdarzeń, np. wypadków samochodowych, działając jak pancerz, ochraniający kręgosłup. Gdy mięśnie te są sprawne i silne, mniej prawdopodobne staje się ryzyko urazów, a w przypadku ewentualnych kontuzji bądź operacji kręgosłupa, pomagają szybciej wrócić do zdrowia.

Jak ćwiczyć brzuch?

Oto kilka przykładów ćwiczeń na płaski i umięśniony brzuch:

  • Brzuszki

Wystarczy położyć się na plecach, ugiąć nogi, a pięty mocno docisnąć do podłoża. Dłońmi należy przykryć uszy, łokcie skierowane w przód. Mięśniami brzucha unosić łopatki. Nie wolno ciągnąć rękoma głowy, ani nie zmieniać położenia rąk.

20 – 30 powtórzeń

  • Skręty

Należy położyć się na podłodze. Następnie wyprostować szeroko prawą rękę, lewą podtrzymać głowę. Potem należy podnieść ugięte do 90 stopni nogi. Prawą piętę założyć na lewe udo. Napiąć brzuch i lewy łokieć skierować w stronę prawego kolana.

15 – 20 powtórzeń na każdą stronę

  • Deska bokiem

Na samym początku należy położyć się na boku, a potem podpierać się na ugiętej ręce. Nogi proste. Drugą rękę trzeba trzymać za głową. Ciało powinno tworzyć jedną linię. Unieść biodra wyżej, następnie powoli opuszczać  je do pozycji wyjściowej. Należy napiąć mocno mięśnie, by ciało nie przenosiło się na żadną ze stron.

20-25 powtórzeń na każdą ze stron

  • Rolowanie

Należy położyć  się na plecach, ręce wzdłuż tułowia. Następnie unieść ugięte nogi i siłą mięśni brzucha przybliżać je do klatki piersiowej. Nie wolno wykonywać zamachu, ani ruszać rękoma i głową.

Wykonaj 12-15 powtórzeń

  • Deska

Pierwszym etapem jest podparcie łokci na podłodze, należy wyprostować nogi, a stopy umieścić na szerokości bioder. Łokcie ułożyć bezpośrednio pod ramionami. Napiąć mięśnie. Następnie przenieść ciężar ciała na palcach stóp w przód i w tył.

20-25 powtórzeń

  • Wzmocnienie pleców

Należy usiąść na podłodze, ugiąć nogi, przechylić plecy delikatnie w tył, wyprostować ramiona, przy jednoczesnym napięciu mięśni brzucha.

W tej pozycji należy wytrzymać do 60 sekund.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.