Cofające się dziąsła – czy można je skutecznie leczyć?

0 228

Tkanki przyzębia – twarde i miękkie, w tym przede wszystkim dziąsła, osadzają stabilnie ząb w zębodole. Ich choroby jednak mogą doprowadzić do chwiania się zębów, a nawet do ich utraty. Problemem wielu pacjentów jest cofanie się dziąseł, przez co odsłonięte zostają wrażliwe szyjki zębów. Jak można skutecznie je leczyć?

Cofanie się zębów – coraz częstszy problem

Cofanie się dziąseł może dotyczyć całego łuku zębowego lub szczęki, jak i jednego zęba. Ma różne przyczyny i może mieć odmienną skalę. W wyniku recesji dochodzi do odsłaniania szyjek zębowych, a zarówno one, jak i korzenie zębów pozbawione są ochronnej warstwy szkliwa. W przypadku zdrowych tkanek przyzębia szyjki i korzenie tkwią w nich stabilnie i nie są narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Przy recesji dziąsło cofa się, obnażając niższe części zęba, które zaczynają boleć.

Recesja dziąseł prowadzi do nadwrażliwości zębów, ale nie tylko. Może stać się przyczyną próchnicy korzenia i powstawania mało estetycznych przerw między zębami, w miejscu obniżonych brodawek międzyzębowych.

Dlaczego dziąsła się cofają?

Przyczyną recesji zębów może być wrodzona budowa anatomiczna tkanek przyzębia. Tkanki pokrywające szyjki i korzenie zębów u niektórych pacjentów są cienkie, delikatnie i umiejscowione dosyć nisko. Dlatego wystarczy zbyt intensywne szczotkowanie zębów, szczoteczką ze zbyt twardym włosiem, aby dziąsła zostały uszkodzone. Do takiego stanu może doprowadzić nieumiejętne posługiwanie się nicią dentystyczną lub wykałaczką.

Inną przyczyną cofających się dziąseł może być brak leczenia stomatologicznego. Zła higiena jamy ustnej w połączeniu z nawracającymi zapaleniami wywołanymi przez bakterie z płytki nazębnej, przyczyniają się do recesji dziąseł. Może być ona dodatkowo pogłębiana zbyt mocnym zaciskaniem szczęki, zgrzytaniem zębami, nieprawidłowym zgryzem czy niewprawnymi uzupełnieniami ubytków próchnicowych.

Czy recesję dziąseł można leczyć?

Im wcześniej pacjent zgłosi się do stomatologa, a najlepiej do periodontologa – specjalisty od chorób przyzębia, tym lepsze efekty leczenia recesji dziąseł będzie mógł uzyskać. Jeśli choroba nie postępuje zbyt szybko, a zmiany nie są zbyt duże, często wystarczy jedynie zastosowanie odpowiednich działań profilaktycznych, używanie miękkich szczoteczek do zębów oraz wykluczenie czynników, które mogłyby przyspieszyć proces obniżania się dziąseł.

Leczenie zaawansowanej recesji, kiedy dziąsło widocznie odchodzi od zęba, polega na rozpoczęciu zdecydowanych działań przez periodontologa. Pacjent powinien zgłaszać się na regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz osadu u dentysty. Podczas wizyty lekarz oceni postęp choroby. Często problemem jest właśnie kamień odkładający się pod dziąsłem i to on wywołuje recesję. Dlatego jego usuwanie jest aż tak istotne.

Jednym ze sposobów na recesję dziąseł jest zabieg kiretażu. Periodontolog przy użyciu specjalnych ręcznych narzędzi dostaje się pod dziąsło i poleruje powierzchnię korzenia i szyjki zębowej. Usuwa kamień i dociera do zdrowej tkanki zęba.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.