Jaki regał metalowy? Najważniejsze pytania

Gdy w planach jest nowy mebel do spiżarni czy garażu, zwraca się uwagę na różne jego cechy. Wśród nich są takie, które koniecznie trzeba uwzględnić. Nie zaszkodzi, jeśli np. wybierze się taki czy inny kolor albo typ montażu. Jeśli jednak nie wybierze się właściwego rozmiaru regału czy odpowiedniej półki, to będzie to mieć znaczenie.

Jak wysoki wybrać regał?

Często wybiera się regał o wysokości do 2 m. Gdy ma około 180 cm, to łatwo sięga się po rzeczy z górnej półki. Te, które są blisko krawędzi, da się ściągnąć bez konieczności stawania na jakimś podwyższeniu. Może się jednak pojawić chęć, by wybrać regały wyższe. Takie więcej pomieszczą, ale większym problemem jest ściągnąć coś z najwyższej półki. Zastanawiając się nad takim, trzeba uwzględnić wysokość pomieszczenia. Nad górną półką musi być tyle wolnego miejsca, by można było coś tam ustawić. Zwykle 2 metry regału to nie jest za dużo, ale niektóre pomieszczenia np. te w piwnicy mogą być niższe niż standardowe.

Ważne jest więc ustalenie, jak maksymalnie wysoki może być regał. Trzeba też zdecydować, czy maksimum jest potrzebne. Im niższe regały, tym wygodniejszy jest dostęp do wyższych półek.

Płytsze czy głębsze półki?

Półka w typowym regale magazynowym ma zazwyczaj 40 cm głębokości. Typowa szerokość to 90 cm. Takie wymiary gwarantują jej dobrą pojemność. Przy czym 40 cm to nie jest wielkość, która sprawiałaby, że trudno sięga się po to, co znajduje się z tyłu. Niekiedy to, jak głębokie półki mają regały od regaly.biz (https://www.regaly.biz/), może mieć znaczenie. Są wartości wyższe i niższe niż ta typowa. Jeśli jest mało miejsca, to wybierze się regał z półkami o głębokości 40 cm albo mniejszej. Natomiast gdy ustawia się jeden regał metalowy wolnostojący i ma być on maksymalnie pojemny, to można wybrać wyższą wartość.

Jaki rodzaj półek w regale metalowym?

Półki w regałach metalowych są metalowe albo z płyty meblowej. Jeden i drugi rodzaj to półka mocna i trwała. Znaczenie może mieć jednak kwestia estetyki regału. Ten w całości metalowy wygląda inaczej niż taki z płytami MDF. Któryś może podobać się bardziej albo uzna się, że jest lepszy do wybranego pomieszczenia. Druga różnica między tymi typami półek to dopuszczalna wielkość obciążenia. Regały z półkami z płyt meblowych wytrzymują większe obciążenia. W opisie każdego z nich jest informacja, jakie może być obciążenie jednej półki. Oto najważniejsze kwestie:

  • wyższy lub niższy regał,
  • jak pojemna jedna półka,
  • półka metalowa albo MDF,
  • maksymalne obciążenie półki.

Nie zawsze te cechy mają znaczenie, ale zwykle są istotne. Dlatego to od ustalenia, jaki ma być regał pod tymi względami, najlepiej zacząć jego wybór. Później warto wczytać się w opisy wybranych modeli, by mieć na uwadze i inne cechy.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com